Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Maj 2021

14/5 (fre) H.E.R.O., Søren Andersen
14/5 (fre) Hads Herred Rockfestival 2021: Forever Still, Manticora, Livløs, Grumpynators, Blindstone, m.fl. Aflyst
14/5 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
14/5 (fre) Myrkur
14/5 (fre) Justify Rebellion, Hadron
14/5 (fre) Slægt
14/5 (fre) RIOT SUN, Before Fire, Rise Upon
14/5 (fre) - 15/5 (lør) Aalborg Rock & Metal Minifestival: Afsky, Genfærd, SLET DET, Kollapse, Trold, m.fl.
15/5 (lør) D-A-D
15/5 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
15/5 (lør) Myrkur
15/5 (lør) Artillery, Persecutor, Furious Trauma
16/5 (søn) Corrosion of Conformity, Spirit Adrift Aflyst
18/5 (tir) Jambinai Aflyst
19/5 (ons) D-A-D
19/5 (ons) Jambinai
20/5 (tor) Dizzy Mizz Lizzy
21/5 (fre) VOLA, Feather Mountain
21/5 (fre) Silvera Aflyst
21/5 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
21/5 (fre) Shotgun Revolution
21/5 (fre) Red Warszawa
21/5 (fre) Hadron, DemonGrinder, Gurldörl
21/5 (fre) - 22/5 (lør) Fuzztival 2021: Øresund Space Collective, Gaia, Vestjysk Ørken, The Sonic Dawn, Free Ride, m.fl.
22/5 (lør) Saturnus
22/5 (lør) VOLA
22/5 (lør) Artillery, Manticora, Wasted
22/5 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
22/5 (lør) Shotgun Revolution
22/5 (lør) RIOT SUN, Before Fire, Rise Upon
22/5 (lør) Slægt, SLET DET
22/5 (lør) Red Warszawa
23/5 (søn) Dizzy Mizz Lizzy
23/5 (søn) Hexis, Telos, TRWLR
23/5 (søn) D-A-D
23/5 (søn) D-A-D
23/5 (søn) Myrkur
27/5 (tor) D-A-D
27/5 (tor) Arsenic Addict, Detest, Tardus Mortem
27/5 (tor) Junkyard Drive
28/5 (fre) VOLA
28/5 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
28/5 (fre) Crocell, HOAK, Defecate
28/5 (fre) D-A-D
28/5 (fre) Strawberry Slaughterhouse
28/5 (fre) Søren Andersen
29/5 (lør) Statement, Black Oak County Aflyst
29/5 (lør) VOLA
29/5 (lør) ORM
29/5 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
29/5 (lør) D-A-D
29/5 (lør) Strawberry Slaughterhouse
29/5 (lør) The New Shit Showcase årgang 2020: Lamentari, Demersal, Taunus, Throwe, Foreshadower

Juni 2021

1/6 (tir) Palaye Royale Aflyst
2/6 (ons) Dizzy Mizz Lizzy
2/6 (ons) D-A-D
3/6 (tor) Dizzy Mizz Lizzy
3/6 (tor) H.E.R.O.
4/6 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
4/6 (fre) Parzival
4/6 (fre) De grimmeste aftner 2021: Bersærk
4/6 (fre) The Sonic Dawn, De Nøgne Øjne
5/6 (lør) VOLA, Wolves Among Us
5/6 (lør) Bhaal Fest X: Artillery, We Are Among Storms, Epofish, The Druid
5/6 (lør) D-A-D
5/6 (lør) Daze of June, Unseen Faith
5/6 (lør) Nordsind
5/6 (lør) Ethereal Kingdoms, Trold
5/6 (lør) Demolizer
5/6 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
6/6 (søn) Green Day, Amyl and the Sniffers Aflyst
9/6 (ons) Trouble, Pectora
10/6 (tor) Afsky, Grift
11/6 (fre) Death Before Dishonor, Circle Of Wolves
11/6 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
11/6 (fre) Strawberry Slaughterhouse, Dungeon Days
11/6 (fre) Hearteater
11/6 (fre) Psy:code
11/6 (fre) De Forbandede, Summon King Sykes
12/6 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
12/6 (lør) Offermose, Son of Seth
12/6 (lør) Furious Trauma
12/6 (lør) Grumpynators
12/6 (lør) Springtime Slaughter 2021: Billy Boy In Poison, Chronicle, Defecate
13/6 (søn) Dizzy Mizz Lizzy
15/6 (tir) Social Distortion, Grade 2, LOVEBREAKERS Aflyst
16/6 (ons) Dizzy Mizz Lizzy
16/6 (ons) - 19/6 (lør) Copenhell 2021: Judas Priest, Jinjer, Agnostic Front, Gatecreeper, Crypt Sermon, m.fl. Aflyst
17/6 (tor) Dizzy Mizz Lizzy
18/6 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
18/6 (fre) Skarnet
19/6 (lør) The Ocean, pg.lost, Hypno5e, Svalbard
19/6 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
19/6 (lør) Grusom
23/6 (ons) Rammstein, Duo Jatekok Aflyst
23/6 (ons) Steel Panther, The Wild! Aflyst
23/6 (ons) Dizzy Mizz Lizzy
24/6 (tor) Dizzy Mizz Lizzy
25/6 (fre) Mosaik
25/6 (fre) Dizzy Mizz Lizzy
25/6 (fre) Odd Palace, Æterbrand
25/6 (fre) - 26/6 (lør) Prime Fest 2021: Crystal Lake, Heart of a Coward, The Fall of Troy, While She Sleeps, Siamese, m.fl. Aflyst
26/6 (lør) The Doves
26/6 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
26/6 (lør) Way Up North Fragments: Bogwife, Kollapse, Monkey Okay
26/6 (lør) Livløs, (0)
26/6 (lør) - 3/7 (lør) Roskilde Festival 2021: Mayhem, High On Fire, The Night Flight Orchestra, Old Man Gloom, Lingua Ignota, m.fl. Aflyst
27/6 (søn) Steppeulven 2021: Eyes
29/6 (tir) Dizzy Mizz Lizzy
30/6 (ons) Dizzy Mizz Lizzy
30/6 (ons) Hola Ghost

Juli 2021

1/7 (tor) Queen Aflyst
1/7 (tor) (0), Xenoblight
1/7 (tor) Dizzy Mizz Lizzy
2/7 (fre) Queen Aflyst
4/7 (søn) Dizzy Mizz Lizzy
5/7 (man) Dizzy Mizz Lizzy
6/7 (tir) Pearl Jam Aflyst
8/7 (tor) Aarhus Åbner Op: BAEST, ORM, Xenoblight
8/7 (tor) - 10/7 (lør) Metal Magic Festival 2021: Denial Of God, Wokeh, Afsky, Illdisposed, Nigrum, m.fl.
17/7 (lør) Forever Still, Timechild
24/7 (lør) MØL
29/7 (tor) - 31/7 (lør) Wacken Open Air 2021: Judas Priest, Moonspell, Hämatom, Dropkick Murphys, As I Lay Dying, m.fl.

August 2021

1/8 (søn) Lagwagon Aflyst
1/8 (søn) - 8/8 (søn) Smukfest 2021: Limp Bizkit, Slipknot
5/8 (tor) - 7/8 (lør) Ringsted Festival 2021: D-A-D
6/8 (fre) Demon Head, Slægt, Shaam Larein
6/8 (fre) - 7/8 (lør) ILTER 2021: Eyes, Guddommelig Galskab, Hiraki, Motorsav, Gabestok, m.fl.
7/8 (lør) Danzig
7/8 (lør) Support Our Scene Fest 2021: Rot Away, Earn Your Scars, War of Destruction, Persecutor, Terrorpy, m.fl.
12/8 (tor) Toto
13/8 (fre) - 14/8 (lør) Sommerforestilling 2021: Terrorpy, PowWow of Disorder, Wasted, Killing, Galge
14/8 (lør) Toto
20/8 (fre) Kickin Valentina
24/8 (tir) Clutch
27/8 (fre) BAEST, Katla
27/8 (fre) Siamese
27/8 (fre) - 28/8 (lør) Næstved Metalfest 2021: Grave, Cabal, Illdisposed, Lifesick, Wayward Dawn, m.fl.
28/8 (lør) BAEST, Katla
28/8 (lør) Hiraki, We Are Among Storms

September 2021

2/9 (tor) BAEST, Katla
2/9 (tor) Hexis, A Crow's Murder
2/9 (tor) - 5/9 (søn) Kill-Town Death Fest VIII - 10 Years of Death: Acephalix, Ascendency (DK), Asphyx, Astriferous, Atavisma, m.fl.
3/9 (fre) BAEST, Katla
3/9 (fre) - 4/9 (lør) Underwerkets Støttefestival: De Tunge Punge, Rot Away, Forever Unclean, Smertegrænsens Toldere, War of Destruction, m.fl.
4/9 (lør) Slag-Town Slays 2021: TBA
4/9 (lør) BAEST
4/9 (lør) Bersærk
4/9 (lør) Grumpynators
6/9 (man) Ghostemane
6/9 (man) Imperial Triumphant, Morild
7/9 (tir) Karnivool Aflyst
7/9 (tir) Imperial Triumphant
7/9 (tir) Jesper Binzer
9/9 (tor) Kellermensch
9/9 (tor) BAEST, Katla
9/9 (tor) Red Aflyst
10/9 (fre) Kellermensch
10/9 (fre) BAEST, Katla
10/9 (fre) Udgårdsfest 2021: Vanir, Heidra, LOS, Lamentari, Vansind, m.fl.
10/9 (fre) Withering Surface
10/9 (fre) - 11/9 (lør) Murda Twinz Getdown vol. 5: The Varukers, VÄISTÄ, Social Decline, Organiseret Støj, First Blood, m.fl.
10/9 (fre) - 11/9 (lør) Raise Your Horns 2021: BAEST, Withering Surface, Afsky, Tungsten, Noctem, m.fl.
10/9 (fre) - 11/9 (lør) Mono Goes Metal Festival 2021: Among Phantoms, Bloodgutter, Caro, Heave Blood & Die, Sneglefeber, m.fl.
11/9 (lør) Defecto
11/9 (lør) Kellermensch
14/9 (tir) Kublai Khan, Justice For The Damned, I Am, Orthodox
16/9 (tor) RED
17/9 (fre) Tribulation, Bölzer, Molassess
17/9 (fre) Kellermensch
17/9 (fre) BAEST, Katla
17/9 (fre) Jesper Binzer
17/9 (fre) - 18/9 (lør) Copenhagen Metal Fest 2021: Cabal, Saturnus, CLIENTS, Lamentari, MØL, m.fl.
18/9 (lør) Misery Index, Primitive Man, Ulthar, Gloom
18/9 (lør) BAEST, Katla
18/9 (lør) Bhaal Fest XI: Zornheym, Raven Throne, Demolizer
18/9 (lør) Bersærk
20/9 (man) Enter Shikari
23/9 (tor) Kellermensch
24/9 (fre) Gorilla Angreb, No Nose
24/9 (fre) Kellermensch
24/9 (fre) BAEST, Katla
24/9 (fre) Skullclub
24/9 (fre) Defecto, Mosaik
25/9 (lør) Sanctuary, Halcyon Way
25/9 (lør) Kellermensch
25/9 (lør) BAEST
25/9 (lør) Bogwife, Holy Dragon
25/9 (lør) Jinjer, Humanity's Last Breath, Hypno5e
25/9 (lør) Morbidfest: I Am Morbid, Grave, Gruesome, Pyrexia
29/9 (ons) Deep Purple
29/9 (ons) Phil Campbell and the Bastard Sons

Oktober 2021

1/10 (fre) Skullclub, X Teenage Rebels
1/10 (fre) Illdisposed, HOAK, Fordærv
1/10 (fre) Cabal, Unseen Faith, CLIENTS
1/10 (fre) Bersærk
1/10 (fre) Shadowspawn, (0)
2/10 (lør) Shotgun Revolution
2/10 (lør) Winterfylleth, Panopticon, Alda Aflyst
2/10 (lør) Deathstars Aflyst
2/10 (lør) Twilight Force
2/10 (lør) BAEST, Katla
2/10 (lør) Bersærk, Deadnate
2/10 (lør) Illdisposed, Eciton, Cor Vacante
2/10 (lør) Cabal
2/10 (lør) Eyes
3/10 (søn) Fu Manchu, Electric Citizen
3/10 (søn) Týr, Arkona, Dalriada, Varmia
5/10 (tir) Ektomorf, Systemhouse 33, X-Method
8/10 (fre) Normandie, Thousand Below, Caskets
8/10 (fre) Kellermensch
8/10 (fre) BAEST, Mass Worship
8/10 (fre) Bersærk
9/10 (lør) Kellermensch
9/10 (lør) William DuVall
9/10 (lør) BAEST, Katla
9/10 (lør) Bersærk
10/10 (søn) William DuVall
14/10 (tor) Wolves In The Throne Room, Blood Incantation, Stygian Bough
15/10 (fre) Arena
15/10 (fre) Clawfinger
15/10 (fre) Eyes, Remains
15/10 (fre) Bersærk
16/10 (lør) Bersærk
18/10 (man) Saga
20/10 (ons) All Them Witches, SLIFT
21/10 (tor) Faun
21/10 (tor) Kellermensch
21/10 (tor) Saga
21/10 (tor) Eyes
22/10 (fre) Danko Jones Aflyst
22/10 (fre) Stormwarrior, Wizard, Steel Shock
22/10 (fre) Kellermensch
22/10 (fre) Eyes
22/10 (fre) BADA
22/10 (fre) ORM
23/10 (lør) Aborted, The Acacia Strain , Hideous Divinity, Cult of Lilith
23/10 (lør) Kellermensch
23/10 (lør) Kraanium
23/10 (lør) Artillery
23/10 (lør) Illdisposed, SLET DET
23/10 (lør) Eyes, Omsorg
26/10 (tir) Dread Sovereign, The Flight Of Sleipnir
27/10 (ons) Aborted, The Acacia Strain , Hideous Divinity, Cult of Lilith
28/10 (tor) Akhlys Aflyst
29/10 (fre) Shotgun Revolution
29/10 (fre) Bersærk
29/10 (fre) Cabal, A Crow's Murder
29/10 (fre) Dread Sovereign, The Flight Of Sleipnir
30/10 (lør) Bersærk

November 2021

2/11 (tir) Incantation, Abigail Williams, Vale of Pnath
3/11 (ons) Incantation, Abigail Williams, Vale of Pnath
4/11 (tor) Sepultura, Sacred Reich, Crowbar
4/11 (tor) - 6/11 (lør) Aalborg Metal Festival 2021: TBA
5/11 (fre) Bleed From Within
5/11 (fre) Kellermensch
5/11 (fre) Rene Shades
6/11 (lør) Behemoth, Arch Enemy, Carcass, Unto Others
6/11 (lør) Kellermensch
6/11 (lør) Nazareth
6/11 (lør) Red Warszawa
7/11 (søn) Black Stone Cherry, The Lazys
9/11 (tir) Supersuckers, De Gule Sinker Aflyst
10/11 (ons) Bersærk
11/11 (tor) The Last Resort, Rival Leaders
12/11 (fre) Bersærk
12/11 (fre) Thundermother
12/11 (fre) Livløs, Iotunn
13/11 (lør) Stormwarrior, Lost Dawning
13/11 (lør) Bersærk
13/11 (lør) Livløs, Iotunn
13/11 (lør) Misþyrming, Naðra
14/11 (søn) U.D.O.
14/11 (søn) Misþyrming, Naðra, Genfærd
14/11 (søn) Batushka, Belphegor
16/11 (tir) Soen
17/11 (ons) Soen
18/11 (tor) Igorrr, Otto Von Schirach, Drumcorps
18/11 (tor) Soen
19/11 (fre) Lamb Of God, Kreator, Power Trip
19/11 (fre) Kellermensch
19/11 (fre) Bersærk
19/11 (fre) Hexis, TRWLR
20/11 (lør) Kellermensch
20/11 (lør) No Fun At All, Venerea
20/11 (lør) Bersærk
20/11 (lør) Withering Surface
20/11 (lør) Red Warszawa
22/11 (man) Thy Art Is Murder, Malevolence, King 810, Alpha Wolf, Orbit Culture
24/11 (ons) Beast in Black, Mister Misery
24/11 (ons) Rivers Of Nihil, Archspire, Allegaeon, Black Crown Initiate, To The Grave
27/11 (lør) Lucifer, Dead Lord
27/11 (lør) Asagraum
27/11 (lør) Onkel Rejes Heavyband

December 2021

3/12 (fre) De Forbandede
3/12 (fre) Svartsot, Vanir, Vansind, Ættir
4/12 (lør) Saturnus, Hadron, Gaia
4/12 (lør) The Deadnotes
7/12 (tir) Heaven Shall Burn, Trivium, TesseracT, Fit For An Autopsy
9/12 (tor) Electric Guitars
11/12 (lør) Bhaal Fest XII: Anguish, Warbell, Vansind
11/12 (lør) Red Warszawa
11/12 (lør) Situationsfornærmelse, Pissed
13/12 (man) Insomnium, Omnium Gatherum
16/12 (tor) BAEST, Katla
18/12 (lør) Heilung, Gaahls Wyrd
18/12 (lør) Necro Fest 2021: BAEST

Januar 2022

7/1 (fre) Prime Nights 2022: Siamese, The Interbeing, Cold Night for Alligators, Odd Palace
8/1 (lør) Prime Nights 2022: Cabal, Billy Boy In Poison, Unseen Faith, DETHRXNER
25/1 (tir) Dropkick Murphys

Februar 2022

1/2 (tir) Atheist, Cadaver, Svart Crown, From Hell, Critical Mess
4/2 (fre) - 5/2 (lør) Winter Metal Magic: Enslaved, At The Gates, Undergang, Encyrcle, Dødheimsgard
7/2 (man) SKYND
8/2 (tir) Amaranthe, Beyond The Black
11/2 (fre) Tormentor, Cult of Fire
12/2 (lør) Mono, A.A. Williams
12/2 (lør) Accept, Flotsam And Jetsam
13/2 (søn) The Black Dahlia Murder, Rings Of Saturn, Viscera
17/2 (tor) Martyrdöd, NyreDolk
18/2 (fre) Martyrdöd, NyreDolk
19/2 (lør) Lucifer, Year of the Goat
19/2 (lør) Martyrdöd, NyreDolk
23/2 (ons) Tony MacAlpine
24/2 (tor) Katatonia, Sólstafir
25/2 (fre) Bucovina, Vorna, Valhalore, Infinitas

Marts 2022

2/3 (ons) Apocalyptica, Epica, Wheel
3/3 (tor) - 5/3 (lør) Viborg Metal Festival 2022: Paradise Lost
5/3 (lør) Kvelertak, Planet of Zeus, Blood Command, Astrosaur
9/3 (ons) Suffocation, Belphegor, Hate, Necrosy
11/3 (fre) Revenge, Embrace of Thorns, Misþyrming, Ultra Silvam
12/3 (lør) Revenge, Embrace of Thorns, Misþyrming, Ultra Silvam
16/3 (ons) Weedpecker
17/3 (tor) Red
17/3 (tor) Set It Off, Broadside, Cemetery Sun
23/3 (ons) Redd Kross
25/3 (fre) Spidergawd, Draken
25/3 (fre) Silvera
26/3 (lør) Spidergawd, Draken

April 2022

1/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Bersærk
1/4 (fre) - 2/4 (lør) Royal Metal Fest 2022: Loathe, Hideous Divinity, Unseen Faith, Ivy Crown, Cult of Lilith, m.fl.
2/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
6/4 (ons) Joe Satriani
7/4 (tor) Joe Satriani
7/4 (tor) Deathstars
8/4 (fre) Joe Satriani
9/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
11/4 (man) A Place To Bury Strangers
14/4 (tor) Darkher, Forndom, The Devil's Trade
15/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
15/4 (fre) Orphaned Land, Dead Venus, Ring of Gyges
16/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
16/4 (lør) Humanity's Last Breath, Reflections, Cabal
19/4 (tir) God is an Astronaut
21/4 (tor) Primordial, Naglfar, Rome
23/4 (lør) Panzerfaust, Velnias

Maj 2022

5/5 (tor) - 7/5 (lør) Nordic Noise 2022: Artillery, Tygers of Pan Tang, Konkhra, Manticora, Detest
6/5 (fre) Karnivool
9/5 (man) Supersuckers, De Gule Sinker
12/5 (tor) L.A. Guns
13/5 (fre) Hads Herred Rockfestival 2022: TBA
17/5 (tir) OM
19/5 (tor) Danko Jones
19/5 (tor) - 21/5 (lør) A Colossal Weekend 2022: Oranssi Pazuzu, Russian Circles, YOB, DEAF KIDS, Sturle Dagsland, m.fl.
31/5 (tir) Guitar Wolf

Juni 2022

4/6 (lør) YES
6/6 (man) YES
7/6 (tir) Green Day
14/6 (tir) Social Distortion, Grade 2, LOVEBREAKERS
15/6 (ons) - 18/6 (lør) Copenhell 2022: Iron Maiden, Judas Priest, Korn, Mercyful Fate, Emperor, m.fl.
22/6 (ons) Rammstein
26/6 (søn) Steel Panther

Juli 2022

5/7 (tir) Pearl Jam
17/7 (søn) Queen
18/7 (man) Queen
31/7 (søn) Lagwagon

Oktober 2022

1/10 (lør) ORM, Katla
8/10 (lør) ORM
14/10 (fre) ORM

November 2022

4/11 (fre) ORM