Alice C

Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Juni 2019

19/6 (ons) Copenhell 2019 Warmup: Immolation, Like a Storm, Eagles Of Death Metal, 1000Mods, Katatonia
19/6 (ons) Rammstein
20/6 (tor) - 22/6 (lør) Copenhell 2019: Dimmu Borgir, Halestorm, Eluveitie, Demons & Wizards, Whitechapel, m.fl.
21/6 (fre) Unsealed
21/6 (fre) Dead Boys, Big Mess
21/6 (fre) - 22/6 (lør) Vibstock Festival 2019: Polars Collide
21/6 (fre) D-A-D
23/6 (søn) Toto
25/6 (tir) Foo Fighters, Frank Carter & The Rattlesnakes
26/6 (ons) The HU
26/6 (ons) Ministry, Smertegrænsens Toldere
27/6 (tor) - 29/6 (lør) Tinderbox 2019: Dropkick Murphys, Wolfmother, Crown The Beast, Greta Van Fleet
28/6 (fre) Kløften Festival 2019: Skullclub
28/6 (fre) D-A-D
28/6 (fre) Grumpynators, Superloader, Power Mode
29/6 (lør) Thy Rock 2019: D-A-D
29/6 (lør) Volbeat, Anthrax, Magtens Korridorer
29/6 (lør) - 6/7 (lør) Roskilde Festival 2019: Testament, Full Of Hell, The Body, Converge, Power Trip, m.fl.
29/6 (lør) Extremely Rotten Death Metal vol. 3: Galvanizer, Deiquisitor, Sonic Poison, Broder
30/6 (søn) Dream Theater, Theory

Juli 2019

9/7 (tir) Dizzy Mizz Lizzy
11/7 (tor) - 13/7 (lør) Metal Magic Festival XII: Chevalier, Deiquisitor, Medieval Steel, Black Oath, Vulture, m.fl.
11/7 (tor) Metallica, Ghost, Bokassa
12/7 (fre) Artillery, Hidden Intent
13/7 (lør) High Voltage Redneck Rampage 2019: CKY, Loud 'N' Rowdy, De Gule Sinker
13/7 (lør) Løkken Koncert 2019: D-A-D
16/7 (tir) Birds in Row, Heavy Heart, Chaviré
17/7 (ons) Birds in Row, Heavy Heart, Chaviré, Nordsind
17/7 (ons) Samsø Festival 2019: D-A-D
18/7 (tor) Gruesome, Demon Grinder, Toxaemia, Katla
19/7 (fre) - 20/7 (lør) Murda Twinz Getdown Vol. 4: Negative Approach, Takers & Users, Become A Threat, Gatans Lag, Wisdom In Chains, m.fl.
20/7 (lør) The NimbWits, Killing
21/7 (søn) Carach Angren, Wolfheart, THY ANTICHRIST, NEVALRA
23/7 (tir) The Casualties, Total Chaos
24/7 (ons) Thou, Moloch, Hexis, The Arson Project
25/7 (tor) Crazy Town, CRYOSPHERE, Walking Rumor
26/7 (fre) Langelandsfestival 2019: D-A-D
27/7 (lør) Deterium, Under The Bunker, Hollow Point
31/7 (ons) OM
31/7 (ons) Rival Sons

August 2019

1/8 (tor) - 3/8 (lør) Wacken Open Air 2019: Sabaton, Parkway Drive, Demons & Wizards, Powerwolf, Airbourne, m.fl.
1/8 (tor) - 3/8 (lør) GrimFest 2019: Xenoblight
3/8 (lør) Prong
3/8 (lør) Musik i Gryden 2019: Dizzy Mizz Lizzy
7/8 (ons) - 11/8 (søn) Smukfest 2019: Aphyxion, Royal Deceit
9/8 (fre) - 10/8 (lør) Viking Festival 2019: Svartsot, Vanir, NYTT LAND, Ættir, Justify Rebellion, m.fl.
10/8 (lør) Skullclub
10/8 (lør) King Diamond, Batushka
11/8 (søn) Turnstile
15/8 (tor) Kill-Town Death Fest VII: Warm-Up: Eskhaton, Altarage, Ascendency
16/8 (fre) - 17/8 (lør) Asgaard Rock Festival 2019: Junkyard Drive, Sons Of Death Valley, GoatHawkBuffalo, Midnight Blues, Halcyon Hope, m.fl.
16/8 (fre) Lipid, Killing, Hoppepude
22/8 (tor) Harmed, Verdande, Crown The Beast
23/8 (fre) - 24/8 (lør) UHØRT Festival 2019: Xenoblight, Between Oceans, Cartographs
23/8 (fre) Helhorse
23/8 (fre) D-A-D
23/8 (fre) South Haven, Dead Like Juliet, As Everything Unfolds, Meltdown
23/8 (fre) - 24/8 (lør) Tornvang Open Air 2019: Killing, Iron Fire, Lipid, WORLD WAR 5, Wasted, m.fl.
24/8 (lør) Bhaal Fest IV: Dying Hydra, Demersal, Wokeh
24/8 (lør) Transport League, Black Swamp Water
24/8 (lør) Support Our Scene Fest 2019: Lifesick, In Clover, Dagger Threat, Heroes 2 None
24/8 (lør) Næstved Metalfest 2019: Illdisposed, Vanir, Detest, Murder Among Kings, BLOOD EAGLE, m.fl.
25/8 (søn) Agnostic Front
25/8 (søn) Agnostic Front
30/8 (fre) Wintersun, Seven Thorns, Ethereal Kingdoms, Faanefjell
30/8 (fre) A Road To Damascus
31/8 (lør) Seven Thorns, Ethereal Kingdoms
31/8 (lør) Aphyxion, Beneath The Silence, Among Phantoms
31/8 (lør) Fyrværkeri Festival 2019: D-A-D

September 2019

5/9 (tor) Xenoblight
5/9 (tor) - 8/9 (søn) Kill-Town Death Fest VII: The Decompomorphosis: Abhorrence, Tomb Mold, Vastum, Obliteration, Coffins, m.fl.
6/9 (fre) Xenoblight
6/9 (fre) Aphyxion, Hearteater
6/9 (fre) Deterium, Hollow Point
6/9 (fre) Alkymist
6/9 (fre) Helmet
7/9 (lør) Helmet
7/9 (lør) Warrior Soul, Gods Among Machines
7/9 (lør) Aphyxion
7/9 (lør) The Centipedes
7/9 (lør) Xenoblight
8/9 (søn) Muse
9/9 (man) Suffering Hour, Malthusian
11/9 (ons) Godless, Divide, Wayward Dawn
11/9 (ons) Saint Agnes
12/9 (tor) Halshug
13/9 (fre) Ghost Iris, Light This City
13/9 (fre) Killing, Lipid, Wasted
13/9 (fre) Blood Red Throne, Wayward Dawn, Deception
13/9 (fre) VOLA
13/9 (fre) Chris Holmes & The Mean Men, Pectora
13/9 (fre) Halshug
13/9 (fre) Red Warszawa, Vrävarna, Demolizer
13/9 (fre) Aphyxion, Quantum Solaris
13/9 (fre) Dead Letter Circus, Siamese, Daze of June
13/9 (fre) - 14/9 (lør) Raise Your Horns 2019: Blood Red Throne, Livløs, ORM, Ghost Iris, Silent Fracture, m.fl.
14/9 (lør) Metalcruise Afterparty 2019: Electric Hellride
14/9 (lør) Slægt
14/9 (lør) Aphyxion, Royal Deceit
14/9 (lør) Helhorse
14/9 (lør) Death to Aarhus vol. IV: Death To Seattle, Katla, Pudsige Herrer
14/9 (lør) Halshug, Kollapse
14/9 (lør) HOAK, Kurgan, Killing
17/9 (tir) Vader, Hate, Thy Disease
18/9 (ons) Focus
20/9 (fre) Swindler, Murderbird, Danger of Men
20/9 (fre) - 21/9 (lør) Copenhagen Metal Fest 2019: Illdisposed, Sunless Dawn, Billy Boy In Poison, Defacing God, Silent Fracture, m.fl.
20/9 (fre) Xenoblight
21/9 (lør) Xenoblight, Deadnate
21/9 (lør) Swindler, Murderbird, Danger of Men
21/9 (lør) Helhorse, Nyt Liv, Silent Fracture
21/9 (lør) Illdisposed, The Petulant
21/9 (lør) Deadflesh, Obskura, WORLD WAR 5
23/9 (man) Deafheaven, Touché Amoré, Portrayal of Guilt
25/9 (ons) Alice Cooper, Black Stone Cherry
26/9 (tor) Sisters Of Mercy
26/9 (tor) Between The Buried And Me
27/9 (fre) Silent Fracture, GoatHawkBuffalo
27/9 (fre) Xenoblight
27/9 (fre) Crocell, Killing Gandhi, Hellmaze
27/9 (fre) Red Warszawa
28/9 (lør) Red Warszawa
28/9 (lør) RAM, Vulture
28/9 (lør) Motorpsycho
28/9 (lør) Xenoblight
28/9 (lør) De Frigjorte, Wrath of Belial

Oktober 2019

2/10 (ons) Ufomammut
2/10 (ons) As I Lay Dying, Chelsea Grin, Unearth, Fit For A King
4/10 (fre) Shotgun Revolution, Superloader, Rene Shades
4/10 (fre) Airbourne
4/10 (fre) Red Warszawa
5/10 (lør) Deadnate
5/10 (lør) Shotgun Revolution
5/10 (lør) Red Warszawa
6/10 (søn) Eyehategod
6/10 (søn) Svartidauði, Sinmara, Serpents Lair
7/10 (man) Uriah Heep
9/10 (ons) Machine Head
10/10 (tor) Sleep
10/10 (tor) Gåte
11/10 (fre) Aphyxion, Cartographs
11/10 (fre) Crocell, Killing Gandhi, Xenoblight
11/10 (fre) Gåte
12/10 (lør) Gåte
12/10 (lør) Airbourne
12/10 (lør) Shotgun Revolution, Black Oak County, Lucer
15/10 (tir) Morne
16/10 (ons) Bongripper
17/10 (tor) Cult Of Luna
18/10 (fre) Shotgun Revolution, Rene Shades
18/10 (fre) Bite The Bullet
18/10 (fre) Illdisposed, The Petulant
19/10 (lør) Illdisposed, The Petulant, Quantum Solaris
19/10 (lør) Skullclub, Bite The Bullet
19/10 (lør) Mortiis
19/10 (lør) Shotgun Revolution, Rene Shades
21/10 (man) Sunn O)))
23/10 (ons) Daughters
24/10 (tor) Shotgun Revolution
25/10 (fre) Michael Monroe
26/10 (lør) Shotgun Revolution, Black Oak County, Rene Shades
26/10 (lør) Ungraven, Un, Sixes
28/10 (man) Conan, Un, Sixes
30/10 (ons) Black Star Riders
30/10 (ons) Cellar Darling
31/10 (tor) Nebula
31/10 (tor) Beast in Black

November 2019

1/11 (fre) Red Warszawa
1/11 (fre) Bhaal Fest & Metal Mekka: Haunted House: Blodbader, The Druid
1/11 (fre) Aborted, Entombed A.D., Baest
1/11 (fre) Illdisposed, The Petulant
2/11 (lør) P.O.D., Alien Ant Farm
2/11 (lør) Red Warszawa
2/11 (lør) Illdisposed, The Petulant
4/11 (man) Life Of Agony, Doyle Ny
6/11 (ons) Kadavar, Hällas
6/11 (ons) Skillet
7/11 (tor) Sorte Firkant Musikfestival 2019: Inter Arma
7/11 (tor) - 9/11 (lør) Aalborg Metal Festival 2019: Destroyer 666, Grand Magus, Dead Congregation, Inconcessus Lux Lucis, Grusom, m.fl.
7/11 (tor) Skillet
8/11 (fre) Sacred Reich
8/11 (fre) Burning Witches
8/11 (fre) - 10/11 (søn) Copenhell Metal Cruise 2019: TBA
9/11 (lør) Zeal & Ardor
9/11 (lør) Black Star Riders
9/11 (lør) Slowjoint
12/11 (tir) Alter Bridge, Shinedown, The Raven Age
13/11 (ons) Powerwolf, Gloryhammer
14/11 (tor) Corroded
15/11 (fre) Jinjer
16/11 (lør) Night of the Black Attack 4.0: Sinnrs, Morild, Redwood Hill, Slægt
17/11 (søn) Opeth
18/11 (man) Greta Van Fleet
21/11 (tor) Amenra, E-L-R, Ylva
21/11 (tor) Rival Sons
22/11 (fre) Red Warszawa
23/11 (lør) Red Warszawa
23/11 (lør) Crocell, Silhouette, Hellmaze
23/11 (lør) Motionless In White
24/11 (søn) Mayhem, Gaahls Wyrd, GosT
25/11 (man) Devin Townsend, Haken
25/11 (man) Leprous , The Ocean, Port Noir
26/11 (tir) Queensrÿche
29/11 (fre) Wardruna
30/11 (lør) Delain
30/11 (lør) Red Warszawa
30/11 (lør) Artillery, Dead Witch, Kill Trip, Arsenic Addict

December 2019

4/12 (ons) Northlane, Silent Planet, Void Of Vision
5/12 (tor) Pretty Maids
5/12 (tor) Moonspell, Rotting Christ
6/12 (fre) Moonspell, Rotting Christ
12/12 (tor) Amon Amarth
20/12 (fre) Eluveitie, Lacuna Coil, Infected Rain

Januar 2020

17/1 (fre) Smash Into Pieces

Februar 2020

6/2 (tor) Equilibrium, Lord Of the Lost, Nailed To Obscurity
13/2 (tor) Abbath, 1349, VLTIMAS
14/2 (fre) The Darkness
20/2 (tor) Saga

Marts 2020

6/3 (fre) - 7/3 (lør) Viborg Metal Festival 2020: TBA

Maj 2020

29/5 (fre) - 30/5 (lør) Heavy Agger Metal Festival 2020: TBA