s@[

Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

Januar 2020

24/1 (fre) Dream Theater
24/1 (fre) Five Finger Death Punch, Megadeth, Bad Wolves
24/1 (fre) - 25/1 (lør) Mono Goes Metal Festival 2020: Chronicle, Mindripper, Rot Away, Urkraft, Kampvogn, m.fl.
24/1 (fre) Konvent, Morild, Olm, Katla
25/1 (lør) Steppeulven 2020: ORM
25/1 (lør) Konvent, Morild, Eyes, Katla
25/1 (lør) Vintermetal 2020: Mercenary, Livløs, Defacing God
26/1 (søn) Steel Panther, Wayward Sons
29/1 (ons) Hatari
30/1 (tor) Hatari
30/1 (tor) Konvent, Dead Witch
31/1 (fre) Red Warszawa
31/1 (fre) Aphyxion, Defecate
31/1 (fre) - 1/2 (lør) Tungt Jern 2020: Embryo, Clients, Olm, Black Swamp Water
31/1 (fre) Konkhra, Thorium
31/1 (fre) Horned Almighty, Genfærd, Wulfaz
31/1 (fre) Royal Deceit, Wolves Among Us
31/1 (fre) Club Demonic VII: Tilvidør, Forced Ingestion, Train Of Pain

Februar 2020

1/2 (lør) When COPENHELL Freezes Over 2020: Bersærk, Siamese, Xenoblight, VOLA
1/2 (lør) Konkhra, Arsenic Addict, Terrorpy
1/2 (lør) Konvent, 7ATEM
1/2 (lør) Aphyxion, Herezy
1/2 (lør) Red Warszawa
2/2 (søn) Dropkick Murphys, Frank Turner And The Sleeping Souls
3/2 (man) Sum 41, Zebrahead
4/2 (tir) Hiedelem, Gabestok
5/2 (ons) Takida
5/2 (ons) Skin Tuxedo, Fordærv, Sonic Moon, JAEGER
5/2 (ons) Babymetal, SKYND
6/2 (tor) Equilibrium, Lord Of the Lost, Nailed To Obscurity
6/2 (tor) Testament, Exodus, Death Angel
7/2 (fre) Svartsot, Kurgan
7/2 (fre) Besvärjelsen, Golden Core, Grusom
7/2 (fre) Ordeal, Drukner, Foreshadower
7/2 (fre) Bersærk, Deadnate
7/2 (fre) Prime is Coming 2020 Part I: Helhorse, The Interbeing, South Haven, The Vision Ablaze
8/2 (lør) Swindler, GoatHawkBuffalo
8/2 (lør) Konvent, Bogwife
8/2 (lør) Besvärjelsen, Golden Core, Grusom, Altar of Oblivion
8/2 (lør) Prime is Coming 2020 Part II: MØL, Aphyxion, Cartographs, Tainted Lady
8/2 (lør) Bersærk, Forstenet
8/2 (lør) Twin Temple, Hola Ghost
9/2 (søn) Hexvessel
9/2 (søn) Monuments, Heart of a Coward
11/2 (tir) 3teeth
12/2 (ons) Sabaton, Apocalyptica, Amaranthe
13/2 (tor) Abbath, 1349, VLTIMAS
13/2 (tor) MudMusic: Dead Witch
14/2 (fre) The Darkness, DZ Deathrays
14/2 (fre) Svartsot, Nord
14/2 (fre) Drukner, Foreshadower
14/2 (fre) Red Warszawa
15/2 (lør) Natjager
15/2 (lør) Alcest, Kælan Mikla, Birds in Row
15/2 (lør) Red Warszawa
15/2 (lør) WORLD WAR 5
15/2 (lør) Crossfaith, Ocean Grove, Black Futures
15/2 (lør) Drukner, Foreshadower, Aedra
16/2 (søn) Monuments, Heart of a Coward
16/2 (søn) Thy Art Is Murder, Carnifex, Rivers Of Nihil, Fit For An Autopsy, I Am
17/2 (man) NYTT LAND, Ættir
18/2 (tir) Saga
19/2 (ons) Starset
20/2 (tor) Slipknot, Behemoth
20/2 (tor) Saga
21/2 (fre) Hällas
21/2 (fre) Konkhra
21/2 (fre) MonoType
21/2 (fre) Dawn Of Demise
21/2 (fre) Natjager, Ral.
21/2 (fre) Ethereal Kingdoms
22/2 (lør) Rhapsody of Fire
22/2 (lør) Dawn Of Demise, Galge
22/2 (lør) Fjelding, AlphaBird
22/2 (lør) Skullclub
26/2 (ons) Kvelertak, Blood Command
26/2 (ons) GAFFA-Prisen 2020: Dizzy Mizz Lizzy, VOLA
27/2 (tor) Sibiir
27/2 (tor) Baest, Smertegrænsens Toldere
27/2 (tor) Belphegor, Suffocation, Hate
27/2 (tor) Icon for Hire
28/2 (fre) I Prevail
28/2 (fre) Baest, Xenoblight
28/2 (fre) Red Warszawa
28/2 (fre) Prime is Coming 2020: MØL, The Interbeing, Aphyxion, Helhorse, Tainted Lady, m.fl.
28/2 (fre) Phonomik
28/2 (fre) - 29/2 (lør) Nocturnefest 2020: Hamferð, Katla, Parzival, Isole, Wokeh, m.fl.
28/2 (fre) Materia, The Sixpounder
29/2 (lør) Prime is Coming 2020: MØL, The Interbeing, Aphyxion, Helhorse, Tainted Lady, m.fl.
29/2 (lør) Red Warszawa, Demolizer
29/2 (lør) Defecate, Galge, WORLD WAR 5
29/2 (lør) Artillery, Demolizer
29/2 (lør) Baest, Smertegrænsens Toldere
29/2 (lør) Smadr, Farlige Typer I Modlys

Marts 2020

1/3 (søn) After The Burial, Make Them Suffer, Polar, Spiritbox
2/3 (man) New Years Day
3/3 (tir) THE END
4/3 (ons) Nervosa, Demolizer
5/3 (tor) Gost, Svart Crown
5/3 (tor) Stonefield, MaidaVale
5/3 (tor) Obscura, God Dethroned, Thulcandra, Fractal Universe
5/3 (tor) Palaye Royale
5/3 (tor) Nervosa
6/3 (fre) - 7/3 (lør) Viborg Metal Festival 2020: Memoriam, Herezy, Stormwarrior, ORM, Cor Vacante, m.fl.
6/3 (fre) Ghost Iris
6/3 (fre) - 7/3 (lør) Vesterbro Rock Fest 2020: FooN, Redwolves, Taking Flight, SEASONS, The Hot One, m.fl.
6/3 (fre) Baest, Wayward Dawn
7/3 (lør) Bersærk
7/3 (lør) Memoriam
7/3 (lør) Bhaal Fest VI: Persecutor, Polars Collide, Rift Giant
7/3 (lør) Baest, Deadnate
8/3 (søn) Sibiir
8/3 (søn) Decapitated, Beyond Creation, Ingested, Lorna Shore, Viscera
8/3 (søn) The Gates Of Slumber, Altar of Oblivion
12/3 (tor) Truckfighters
13/3 (fre) Pest over Provinsen II: Hexis, Xenoblight, Servants of the Horde
13/3 (fre) - 14/3 (lør) Temple of Doom Days 2020: ORM, Asagraum, Livløs
13/3 (fre) Baest, Mass Worship
14/3 (lør) Black Oak County
14/3 (lør) Hexis, Throwe, Terminalist, A Crow's Murder
14/3 (lør) Jared James Nichols, Wolf Jaw
14/3 (lør) Baest, Katla
14/3 (lør) ORM
14/3 (lør) Hammer Smashed Face 2020: Defacing God, Clients
14/3 (lør) Death to Aarhus Vol. V: Death To Seattle, Fordærv, Cor Vacante
14/3 (lør) Junkyard Drive
16/3 (man) Born Of Osiris, Volumes, Oceans Ate Alaska, Defying Decay
18/3 (ons) Papa Roach, Hollywood Undead, Ice Nine Kills
20/3 (fre) Sonic Moon, Hollow Birds, Disrule
20/3 (fre) Killing, Fordærv, Archangel
20/3 (fre) Redwood Hill, (0), Gravitated
20/3 (fre) Vanir, Ættir
20/3 (fre) D-A-D
20/3 (fre) ORM
21/3 (lør) ORM, Katla, Galge
21/3 (lør) Redwood Hill, (0), Gravitated
21/3 (lør) Tvivler
21/3 (lør) Hellsingør Pt. I: Livløs, Auralist, Chronicle
21/3 (lør) Bulletboys, Razorbats
21/3 (lør) D-A-D
22/3 (søn) Tony MacAlpine
24/3 (tir) Of The Wand & The Moon, Offermose
24/3 (tir) Hammerfall, Dragonforce
25/3 (ons) Hammerfall, Dragonforce
25/3 (ons) Set It Off, Broadside
26/3 (tor) Hammerfall, Dragonforce
27/3 (fre) ORM, Lipid, Killing
27/3 (fre) Red Warszawa
28/3 (lør) Extremely Rotten Death Metal Vol. 6: Undergang, Chaotian, Ascendency
28/3 (lør) Red Warszawa
28/3 (lør) Lamb Of God, Kreator, Power Trip
28/3 (lør) Of The Wand & The Moon, Offermose
28/3 (lør) ORM, Katla
30/3 (man) Chelsea Wolfe, Jonathan Hultén

April 2020

3/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
3/4 (fre) Mirror To The Moon, Skin Tuxedo
4/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
4/4 (lør) Slag-Town Slays 2020: ORM, Horned Almighty, HOAK, We Are The Dead, Cattle Decapitation, m.fl.
4/4 (lør) Redd Kross
4/4 (lør) ORM
10/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Bersærk
10/4 (fre) Ross The Boss, Burning Witches, Asomvel
10/4 (fre) Red Warszawa
10/4 (fre) Uada, Grift, Velnias, Solbrud
11/4 (lør) Russian Circles, Torche
11/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
11/4 (lør) Bhaal Fest: Diseaster: Capital of Nowhere, The Druid Ny
11/4 (lør) Red Warszawa
14/4 (tir) The Mission
15/4 (ons) Igorrr, Author & Punisher, Otto Von Schirach
15/4 (ons) The Mission
16/4 (tor) Darkher, Forndom, The Devil's Trade
17/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
17/4 (fre) ORM, LLNN, Remains
17/4 (fre) Justify Rebellion
17/4 (fre) - 18/4 (lør) Royal Metal Fest 2020: Soilwork, Wayward Dawn, ORM, Kampfar, Uada, m.fl.
17/4 (fre) Skullclub, X Teenage Rebels
18/4 (lør) Follow Your Dreams, Knife Club
18/4 (lør) Cabal, Unseen Faith, Clients
18/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
18/4 (lør) Aon, Kurgan, Necrosis, Black Tritonus, Arsenic Addict
21/4 (tir) William Duvall
23/4 (tor) William Duvall
23/4 (tor) - 25/4 (lør) Northern Discomfort 2020: Blind Monarch, Catholic, Chestburster, Eremit, Foreshadower, m.fl.
24/4 (fre) Red Warszawa
24/4 (fre) Hyperdontia, Mortuous
24/4 (fre) Primordial, Moonsorrow, Rome
24/4 (fre) ORM, Xenoblight
24/4 (fre) De Frigjorte, Mak'Vaerk, A Devil's Bargain
25/4 (lør) ORM, Katla
25/4 (lør) Livløs, Slægt, Swartzheim
25/4 (lør) The Boy That Got Away
25/4 (lør) Springtime Slaughter 2020: Konkhra, Xenoblight, Detest, Taphos
25/4 (lør) Red Warszawa
25/4 (lør) Demolizer, Killing, Mortal Dread, Kurgan, A Blind Machine
26/4 (søn) Ghostemane
27/4 (man) Joe Satriani
28/4 (tir) Joe Satriani
29/4 (ons) Joe Satriani

Maj 2020

1/5 (fre) Cult of Fire, Malokarpatan
1/5 (fre) - 2/5 (lør) ILTER 2020: Gorilla Angreb, Night Fever, Tvivler, Kollapse, Disfear, m.fl.
1/5 (fre) SPOT Metal 2020: TBA
2/5 (lør) Defecto x Thomas Hartmann: Defecto
5/5 (tir) Insomnium, Omnium Gatherum
6/5 (ons) Danko Jones
7/5 (tor) Danko Jones
7/5 (tor) - 9/5 (lør) Dark Mental Festival 2020: Den Saakaldte, Ethereal Darkness, Warfect, Septic Congestion, Wulfaz, m.fl.
8/5 (fre) Defecto x Thomas Hartmann: Defecto
8/5 (fre) - 9/5 (lør) Nordic Noise 2020: Denner's Inferno, Borknagar, The Haunted, HateSphere, Eclipse, m.fl.
8/5 (fre) Red Warszawa
9/5 (lør) Brighter Death Now, Deutsch Nepal, Destruktionsanstalt
9/5 (lør) Defecto x Thomas Hartmann: Defecto
9/5 (lør) Red Warszawa
14/5 (tor) Whitesnake, Europe
14/5 (tor) L.A. Guns, Shameless
15/5 (fre) WOA Metal Battle 2020: TBA
15/5 (fre) Alkymist, Nordsind, Late Night Venture, A Horrible Death To A Horrible Man
16/5 (lør) YES
16/5 (lør) WOA Metal Battle 2020: TBA
18/5 (man) YES
20/5 (ons) Nick Cave & The Bad Seeds
21/5 (tor) Nick Cave & The Bad Seeds
21/5 (tor) WOA Metal Battle 2020: TBA
22/5 (fre) WOA Metal Battle 2020: TBA
22/5 (fre) Saturnus
22/5 (fre) Hads Herred Rockfestival 2020: Livløs, Farlige Typer I Modlys, Archangel
22/5 (fre) Defecto x Thomas Hartmann: Defecto
22/5 (fre) Prime Fest 2020: Agent Fresco, Issues, Siamese, Humanity's Last Breath, Heart of a Coward, m.fl.
23/5 (lør) Lucifer, Year of the Goat
23/5 (lør) WOA Metal Battle 2020: TBA
23/5 (lør) Engage East: Frog Leap
29/5 (fre) - 30/5 (lør) Heavy Agger Metal Festival 2020: Ambush, S.D.I., Picture, Taphos, Crocell, m.fl.
30/5 (lør) WOA Metal Battle 2020 - Finale: TBA
30/5 (lør) Machine Head

Juni 2020

6/6 (lør) Bhaal Fest VII: Zornheym, Raven Throne, Arsenic Addict Ny
9/6 (tir) Social Distortion
12/6 (fre) Death Before Dishonor
13/6 (lør) Rock under broen 2020: Dizzy Mizz Lizzy
17/6 (ons) - 20/6 (lør) COPENHELL 2020: Iron Maiden, Kiss, Judas Priest, Mercyful Fate, Korn, m.fl.
20/6 (lør) Subzero, Additional Time
25/6 (tor) Deep Purple
27/6 (lør) - 4/7 (lør) Roskilde Festival 2020: Deftones, Amenra, Conjurer, Lingua Ignota, Svalbard
29/6 (man) Pearl Jam, IDLES

Juli 2020

1/7 (ons) Queen
2/7 (tor) Queen
9/7 (tor) - 11/7 (lør) Metal Magic Festival 2020: Denial Of God, Blaze Bayley, Denner's Inferno, Death SS, Macabre, m.fl.
14/7 (tir) Grai, Anabioz
21/7 (tir) Rock under broen 2020: Aerosmith
24/7 (fre) Wormrot
30/7 (tor) - 1/8 (lør) Wacken Open Air 2020: Judas Priest, Amon Amarth, Sodom, Mercyful Fate, Hypocrisy, m.fl.

August 2020

4/8 (tir) Rammstein
21/8 (fre) - 22/8 (lør) Tornvang Open Air 2020: AnoxiA, Shadowspawn, Demolizer, Archangel, Steel Inferno, m.fl.
21/8 (fre) - 22/8 (lør) Udgårdsfest 2020: Unleashed, Einherjer, Varang Nord, Heidra, Ethereal Kingdoms
22/8 (lør) Support Our Scene Fest 2020: TBA
22/8 (lør) Engage West: Frog Leap
28/8 (fre) - 29/8 (lør) Næstved Metalfest 2020: Dagoba, Dawn Of Demise, Wayward Dawn, Nyt Liv

September 2020

5/9 (lør) Bhaal Fest VIII: Noctem, Crown The Beast, GoatHawkBuffalo Ny
11/9 (fre) - 12/9 (lør) Raise Your Horns 2020: Murder Among Kings, Bad Business, Psy:code, Anguish, Décembre Noir, m.fl.
29/9 (tir) W.A.S.P.

Oktober 2020

9/10 (fre) - 10/10 (lør) Black N Death Fest: Misþyrming, Andavald, Severoth, Chaotian
23/10 (fre) Faun
31/10 (lør) Metalloween: Wasted, Skullclub