Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

November 2019

15/11 (fre) Oxx, HIRAKI
15/11 (fre) Skullclub, The Centipedes
15/11 (fre) Redwolves, FooN, KULK
15/11 (fre) Jinjer, The Agonist
15/11 (fre) Ultra Silvam, Discipel
15/11 (fre) Slowjoint, Blue Rose Down, Kill Trip
15/11 (fre) The Shaking Sensations, Late Night Venture
16/11 (lør) Cor Vacante
16/11 (lør) Hearteater, Feather Mountain, Hanging The Nihilist
16/11 (lør) Sonata Arctica, Temple Balls, Edge of Paradise
16/11 (lør) Skullclub
16/11 (lør) Night of the Black Attack 4.0: Sinnrs, Morild, Redwood Hill, Slægt
16/11 (lør) S.L.E.M. 2019: Cartographs, Xenoblight, Christian Hede
16/11 (lør) The Shaking Sensations, Late Night Venture
16/11 (lør) Wasted, Lipid, Evil
17/11 (søn) Joey DeMaio
17/11 (søn) Opeth, The Vintage Caravan
18/11 (man) Max & Igor Cavalera
18/11 (man) Greta Van Fleet, Yola
21/11 (tor) Bokassa, Puppy
21/11 (tor) Rival Sons, The Last Internationale
21/11 (tor) Amenra, E-L-R, Ylva
21/11 (tor) Baroness
22/11 (fre) Being As An Ocean, Dream State, Novelists
22/11 (fre) Tainted Lady, Vulture Vibe
22/11 (fre) Popular Panic, Scatups
22/11 (fre) Fever 333
22/11 (fre) Red Warszawa, Demolizer
23/11 (lør) Volbeat, Baroness, Danko Jones
23/11 (lør) Brutal Kuk, War of Destruction, Clean Boys
23/11 (lør) The Three Tremors, Electric Hellride, Hellshaker
23/11 (lør) No Zodiac, Lifesick, Throwe
23/11 (lør) Kurgan, Vanir, HOAK
23/11 (lør) The Shaking Sensations, Late Night Venture, A Horrible Death To A Horrible Man
23/11 (lør) Solbrud
23/11 (lør) Crocell, Altar of Oblivion, Hellmaze
23/11 (lør) HateSphere
23/11 (lør) Motionless In White, Skold
23/11 (lør) Red Warszawa, Demolizer
24/11 (søn) Mayhem, Gaahls Wyrd, GosT, Voodus
24/11 (søn) Solbrud
25/11 (man) Ghost, All Them Witches, Tribulation
25/11 (man) Devin Townsend, Haken
25/11 (man) Leprous , The Ocean, Port Noir
26/11 (tir) Queensrÿche, Firewind
26/11 (tir) Ættir
29/11 (fre) The Love Coffin, Narcosatanicos
29/11 (fre) Club Demonic VI: Social Addiction, Scratch From Inside, Rambuk
29/11 (fre) Wardruna
30/11 (lør) Red Warszawa, Demolizer
30/11 (lør) Artillery, Dead Witch, Kill Trip, Arsenic Addict, Epofish
30/11 (lør) High Voltage Jülefroköst 2019: Grumpynators
30/11 (lør) Delain, Arkona
30/11 (lør) TBA
30/11 (lør) Forstenet
30/11 (lør) The Love Coffin, Blood Child
30/11 (lør) Denial Of God, Shamash, Ordeal
30/11 (lør) Katla, Embryo, Kampvogn

December 2019

1/12 (søn) Earth
1/12 (søn) Volbeat, Baroness, Danko Jones
1/12 (søn) Employed to Serve
1/12 (søn) Boris, Årabrot
2/12 (man) Earth
4/12 (ons) Northlane, Polaris, Silent Planet, Void Of Vision
4/12 (ons) Okilly Dokilly, Hanging The Nihilist
5/12 (tor) Pretty Maids Aflyst
5/12 (tor) Moonspell, Rotting Christ, Silver Dust
5/12 (tor) MØL, Numenorean, Gaerea
5/12 (tor) Okilly Dokilly, Situationsfornærmelse
6/12 (fre) Hexis, Dustdrome
6/12 (fre) Numenorean, Gaerea
6/12 (fre) Konkhra, Detest
6/12 (fre) AnoxiA, Gurldörl, Summit, Sun Dog, Under the Blood Oak
6/12 (fre) Moonspell, Rotting Christ
7/12 (lør) TBA
7/12 (lør) GWAR, Voivod, Childbrain
7/12 (lør) Siamese, Odd Palace, South Haven
7/12 (lør) Konkhra, Valkenrag, Deadnate
7/12 (lør) NEXØ, Pissed, Power Regression
7/12 (lør) Hexis, Eyes, Rot Away
7/12 (lør) Bhaal Fest V: Cor Vacante, Murder Among Kings, Owl King
8/12 (søn) M.O.D.
10/12 (tir) Marduk, Attic, Unlight
10/12 (tir) Knocked Loose, Malevolence, Justice For The Damned, Renounced
10/12 (tir) MTV Headbangers Ball Tour 2019: Kataklysm, Whitechapel, Fleshgod Apocalypse, Dyscarnate
11/12 (ons) Marduk, Attic, Unlight
11/12 (ons) Refused
12/12 (tor) Amon Amarth, Arch Enemy, Hypocrisy
13/12 (fre) Rå Fredag Julefrokost: Killing, Defecate, Five Dollar Justice
13/12 (fre) Electric Guitars, Black Income
13/12 (fre) Red Warszawa
13/12 (fre) Wasted, Spitanger
13/12 (fre) Sack Trick, Alabama Black Snakes, Remains
13/12 (fre) Horned Almighty, Genfærd, Wulfaz
13/12 (fre) Illdisposed, Silent Fracture, Wayward Dawn
14/12 (lør) Auralist
14/12 (lør) Violentor, Turbocharged, Herezy
14/12 (lør) Illdisposed, Silent Fracture, Lifesick
14/12 (lør) The Annual Prime Collective Christmas Bash!: Cartographs
14/12 (lør) Archangel, The NimbWits, Mama's Threat
14/12 (lør) Red Warszawa
14/12 (lør) Heilung
14/12 (lør) Wulfaz, Fordærv, Katla
19/12 (tor) Vintersolhvervsfest 2019: Týr, Svartsot, Vanir
19/12 (tor) Electric Guitars
20/12 (fre) Electric Guitars, Pectora
20/12 (fre) Eluveitie, Lacuna Coil, Infected Rain
26/12 (tor) Julepunk 2019: Heroes 2 None, The NimbWits, Social Belastning, Speed Wanker
27/12 (fre) TBA
27/12 (fre) Mak'Vaerk, Death To Seattle

Januar 2020

7/1 (tir) Cannabis Corpse, Withered, Chronicle
8/1 (ons) Cannabis Corpse, Withered
10/1 (fre) Sick Lore, Fordærv
10/1 (fre) Siamese, Odd Palace, South Haven
15/1 (ons) Imminence, Acres, The Oklahoma Kid
16/1 (tor) The HU
17/1 (fre) Smash Into Pieces
17/1 (fre) Siamese, Odd Palace, South Haven
18/1 (lør) Horned Almighty, Genfærd, Wulfaz
18/1 (lør) Tornvang Afterparty: Hoppepude, Sick Lore, Hellmaze
18/1 (lør) Siamese, Odd Palace, South Haven
24/1 (fre) Dream Theater
24/1 (fre) Konvent
24/1 (fre) Five Finger Death Punch, Megadeth, Bad Wolves
24/1 (fre) - 25/1 (lør) Mono Goes Metal Festival 2020: TBA
25/1 (lør) Konvent, Morild, Eyes, Katla
25/1 (lør) Vintermetal 2020: TBA
26/1 (søn) Steel Panther, Wayward Sons
29/1 (ons) Hatari
30/1 (tor) Hatari
30/1 (tor) Konvent
31/1 (fre) Konkhra
31/1 (fre) - 1/2 (lør) Tungt Jern 2020: Embryo
31/1 (fre) Horned Almighty, Genfærd, Wulfaz

Februar 2020

1/2 (lør) Konkhra, Arsenic Addict, Terrorpy
1/2 (lør) Konvent
2/2 (søn) Dropkick Murphys, Frank Turner And The Sleeping Souls
3/2 (man) Sum 41
4/2 (tir) Hiedelem, Gabestok
5/2 (ons) Takida
5/2 (ons) Babymetal
6/2 (tor) Testament, Exodus, Death Angel
6/2 (tor) Equilibrium, Lord Of the Lost, Nailed To Obscurity
7/2 (fre) Prime is Coming 2020 Part I: Helhorse, The Interbeing, South Haven, The Vision Ablaze
8/2 (lør) Bersærk, Forstenet
8/2 (lør) Prime is Coming 2020 Part II: MØL, Aphyxion, Cartographs, Tainted Lady
8/2 (lør) Twin Temple, Hola Ghost
8/2 (lør) Konvent
9/2 (søn) Hexvessel
9/2 (søn) Monuments, Heart of a Coward Ny
11/2 (tir) 3teeth
12/2 (ons) Sabaton, Apocalyptica, Amaranthe
13/2 (tor) Abbath, 1349, VLTIMAS
14/2 (fre) The Darkness
15/2 (lør) Crossfaith
15/2 (lør) Alcest, Kælan Mikla, Birds in Row
16/2 (søn) Thy Art Is Murder, Carnifex, Rivers Of Nihil, Fit For An Autopsy, I Am
16/2 (søn) Monuments, Heart of a Coward Ny
18/2 (tir) Saga
19/2 (ons) Starset
20/2 (tor) Slipknot, Behemoth
20/2 (tor) Saga
21/2 (fre) Hällas
22/2 (lør) Skullclub
22/2 (lør) Rhapsody of Fire
26/2 (ons) Kvelertak Ny
27/2 (tor) Baest, Smertegrænsens Toldere
27/2 (tor) Sibiir
27/2 (tor) Icon for Hire
28/2 (fre) Baest, Xenoblight
28/2 (fre) - 29/2 (lør) Nocturnefest 2020: Hamferð
28/2 (fre) I Prevail
28/2 (fre) Prime is Coming 2020: MØL, The Interbeing, Aphyxion, Helhorse, Tainted Lady, m.fl.
29/2 (lør) Prime is Coming 2020: MØL, The Interbeing, Aphyxion, Helhorse, Tainted Lady, m.fl.
29/2 (lør) Baest, Smertegrænsens Toldere

Marts 2020

5/3 (tor) Palaye Royale
5/3 (tor) Obscura, God Dethroned, Thulcandra, Fractal Universe
5/3 (tor) Stonefield, MaidaVale
6/3 (fre) - 7/3 (lør) Viborg Metal Festival 2020: Memoriam, Herezy, Stormwarrior, ORM, Cor Vacante, m.fl.
6/3 (fre) Baest, Wayward Dawn
7/3 (lør) Baest, Deadnate
8/3 (søn) Sibiir
13/3 (fre) Pest over Provinsen II: Hexis, Xenoblight, Servants of the Horde
13/3 (fre) ORM
14/3 (lør) Baest, Katla
14/3 (lør) ORM
14/3 (lør) Junkyard Drive
14/3 (lør) Jared James Nichols, Wolf Jaw
18/3 (ons) Papa Roach, Hollywood Undead
20/3 (fre) D-A-D
20/3 (fre) ORM
21/3 (lør) ORM
21/3 (lør) D-A-D
25/3 (ons) Set It Off, Broadside
27/3 (fre) ORM, Lipid, Killing
28/3 (lør) ORM
28/3 (lør) Lamb Of God, Kreator, Power Trip
30/3 (man) Chelsea Wolfe, Jonathan Hultén

April 2020

3/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
4/4 (lør) ORM
4/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
4/4 (lør) Redd Kross
10/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Bersærk
11/4 (lør) Russian Circles, Torche
11/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
14/4 (tir) The Mission
15/4 (ons) The Mission
15/4 (ons) Igorrr, Author & Punisher, Otto Von Schirach
17/4 (fre) - 18/4 (lør) Royal Metal Fest 2020: Soilwork, Wayward Dawn, ORM
17/4 (fre) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
17/4 (fre) Skullclub, X Teenage Rebels
17/4 (fre) ORM, LLNN, Remains
18/4 (lør) Dizzy Mizz Lizzy, Psyched Up Janis, Bersærk
21/4 (tir) William Duvall
23/4 (tor) William Duvall
24/4 (fre) ORM, Xenoblight
25/4 (lør) Konkhra
25/4 (lør) Springtime Slaughter 2020: Konkhra, Xenoblight, Detest, Taphos
25/4 (lør) ORM
26/4 (søn) Ghostemane
27/4 (man) Joe Satriani
28/4 (tir) Joe Satriani
29/4 (ons) Joe Satriani

Maj 2020

1/5 (fre) - 2/5 (lør) ILTER 2020: Gorilla Angreb, Night Fever, Tvivler, Kollapse
5/5 (tir) Insomnium, Omnium Gatherum
7/5 (tor) - 9/5 (lør) Dark Mental Festival 2020: Den Saakaldte, Ethereal Darkness, Warfect, Septic Congestion, Wulfaz, m.fl.
8/5 (fre) - 9/5 (lør) Nordic Noise 2020: Denner's Inferno, Borknagar, The Haunted, HateSphere, Eclipse, m.fl.
18/5 (man) YES
20/5 (ons) Nick Cave & The Bad Seeds
21/5 (tor) Nick Cave & The Bad Seeds
22/5 (fre) Prime Fest 2020: Agent Fresco, Issues, Siamese, Humanity's Last Breath, Heart of a Coward, m.fl.
22/5 (fre) Hads Herred Rockfestival 2020: Livløs
29/5 (fre) - 30/5 (lør) Heavy Agger Metal Festival 2020: Ambush, S.D.I., Picture, Taphos, Crocell, m.fl.
30/5 (lør) Machine Head

Juni 2020

17/6 (ons) - 20/6 (lør) Copenhell 2020: Iron Maiden, Kiss, Judas Priest, Mercyful Fate, Korn, m.fl.
25/6 (tor) Deep Purple

Juli 2020

1/7 (ons) Queen
9/7 (tor) - 11/7 (lør) Metal Magic Festival 2020: Denial Of God, Blaze Bayley
30/7 (tor) - 1/8 (lør) Wacken Open Air 2020: Judas Priest, Amon Amarth, Sodom, Mercyful Fate, Hypocrisy, m.fl.

August 2020

4/8 (tir) Rammstein
21/8 (fre) - 22/8 (lør) Tornvang Open Air 2020: AnoxiA, Shadowspawn, Demolizer, Archangel, Steel Inferno, m.fl.

September 2020

11/9 (fre) - 12/9 (lør) Raise Your Horns 2020: TBA
29/9 (tir) W.A.S.P.

Oktober 2020

23/10 (fre) Faun