Archangel - foto af Thea Oborski
Archangel - foto af Thea Oborski · Se flere billeder i galleriet

Archangel og Grusom

Rust, København N

Jesus døde, for at musikken kunne leve

Siden midten af 2024 har det legendariske Rust i hjertet af Nørrebro kørt med Rust In Peace-koncerterne, der har fokus på rock og metal, og som har haft besøg af en lang række danske og internationale acts. Denne langfredag var der rock på programmet, da de to danske bands Archangel og Grusom, der begge udgiver nye albummer her i 2025, havde fundet vej til det lille spillested.

Grusom

Grusom - foto af Thea Oborski

Grusomme mig

Den fynske sekstet Grusom laver en fed blanding af rock, heavy, stoner og psych, og det har de gjort siden 2013, hvor bandet blev dannet. Indtil videre har fynboerne udgivet to albummer, der begge har scoret topkarakterer på Heavymetal.dk. Og det med rette, for fynboerne formår at skabe en helt unik atmosfære med deres musik båret af Peter Pørtners keyboardspil, der på magisk vis smelter sammen med sanger Nicolaj Juls smukke og rå stemme. Fans af deres musik kan glæde sig til, at der er et nyt album i vente til sommer.

Musik for ører og sjæl

Grusom åbnede aftenen med “Come Closer” fra deres debut, og lige fra første tone mærkede man, at bandet er uhyre musikalsk, men også, at lydmanden havde lavet sine lektier, for lyden sad lige i skabet. Publikum var dog lidt generte og tilbageholdende, så frontmand Jul måtte bede dem om at træde nærmere, for “når man er over 40, kan man jo ikke se så godt mere”. Det tog de fremmødte til sig og rykkede tættere på scenen, så hver eneste tone af bandets nye single, “Shadow Crawler”, kunne opfanges, og energien fra de seks musikere kunne sprede sig uhindret i den lille sal. Nummeret overbeviste med helt enestående guitararbejde af både Dennis Warburg og Thomas Ulrik. Også sjette nummer “Fatal Romance” og efterfølgende “Le Voyage”, der ligeledes vil kunne findes på Grusoms kommende langspiller, lod forventningens glæde vokse. Især sidstnævnte med sit nedtonede, følsomme lydbillede viste en helt anden, men smuk side af bandets musikalske udtryk. Ud over et blik frem mod den kommende plade måtte klassikeren “Gruesome”, der ligeledes blev fremført med bravur, naturligvis ikke mangle.

Veni, vidi, vici

Grusom afsluttede deres en time lange sæt med hittet ”Evil”, der blev eksekveret med perfekt elegance og overlegenhed. Det understregede for alvor bandets samspilsevner og kunnen som livemusikere – hatten af for Grusom. Det sad bare lige i skabet – hvilket man også kunne mærke på de fremmødte, der ivrigt sang med. ”Evil” satte et solidt punktum og markerede den perfekte afslutning på en absolut godkendt optræden.

Sætliste:

  1. Come Closer
  2. Blood Lust
  3. Shadow Crawler
  4. Journey
  5. Vågn Op
  6. Fatal Romance
  7. Le Voyage
  8. Gruesome
  9. Hell Maker
  10. Evil

9/10

Archangel

Archangel - foto af Thea Oborski

Guds sendebud i hovedstaden

Dagen forinden havde horrorrockerne hjemsøgt smilets by, men nu var Archangel altså klar til endnu en gang at indtage en københavnsk scene efter deres vellykkede halloweenkoncert.

Nyt og gammelt i skøn forening

Efter en cirka 25 minutter lang ombygningspause indtog de fem blodindsmurte musikere scenen og lagde ud med “Sanguine Twilight” fra Nosferatu-EP’en udgivet i 2021 Allerede her blev publikum mødt af et massivt – nærmest overvældende – lydbillede og en intens sceneoptræden, hvor særligt guitarist Janus Kragh var helt ustyrlig og smittede dem i første række med sin positive energi. Dog var det ikke alle i publikum, der var lige engagerede, så forsanger Søren Crawack spurgte: ”Er I trætte eller hvad?!”. Det lod bandet sig dog ikke yderligere gå på af og fortsatte ufortrødent. På femte nummer, “Vidine”, skulle tempoet sættes ned, for som Crawack ganske rigtigt sagde, “kan man jo ikke være heavy hele tiden”. På denne sang var samspillet særdeles godt, og de enkelte elementer supplerede i stedet for at overdøve hinanden. Med næste, “When Evil Calls”, der var en længe ventet smagsprøve på bandets kommende plade, blev farten sat op igen, og især Michael Gyldion fik lov til at skinne på guitar og kor. Og på efterfølgende, “The Violent Death”, der efterhånden er en fast bestanddel af bandets sætliste, blev lyden intensiveret af en massiv rytmesektion bestående af Thor Birgisson på trommer og Filip Hartmann på bas. “Total Dark Sublime” afsluttede dette lidt under en time lange sæt, og selvom der blev skreget efter ekstranummer, fik de fremmødte ikke mere for den 25-øre. Men hvis man havde “løse penge i lommen og spenderbukserne på”, kunne man ifølge frontmanden i det mindste købe sig noget i merchboden.      

Blod, sved og tårer

Gennemgående udviste bandet stor spilleglæde, og det var da også helt tydeligt, at der var nogle dedikerede fans blandt publikum, der lod sig rive med af den energiske sceneoptræden. Lydmæssigt var det dog ikke altid, de enkelte instrumenter stod helt så skarpt, som vi tidligere har hørt det fra de fem musikere, men underholdningsværdien var i hvert fald i orden.

Sætliste:

  1. Sanguine Twilight
  2. Dance Demon Dance
  3. Sunslayer
  4. Take My Soul
  5. Vidine
  6. When Evil Calls
  7. The Violent Death
  8. Son of Ghosts
  9. In Ny Dominion
  10. Nosferatu
  11. Angel Fuck
  12. Total Dark Sublime

8/10