Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

August 2018

18/8 (lør) Telescope For The Blind, What If?
20/8 (man) Flogging Molly
24/8 (fre) Pudsige Herrer
24/8 (fre) De Forbandede
24/8 (fre) The Night Flight Orchestra
24/8 (fre) Between Oceans, Her Murder Case, Among Phantoms
24/8 (fre) Statement
24/8 (fre) Black Swamp Water
24/8 (fre) Blindheart
24/8 (fre) Uhørt Festival 2018: Daze of June, Dirt Forge, Beneath The Silence, Deadnate
24/8 (fre) For Evigt Rock: Amaranthe, Blended Brew, Statement Aflyst
24/8 (fre) Skovrock 2018: Dizzy Mizz Lizzy
25/8 (lør) Pudsige Herrer
25/8 (lør) HateSphere, Dying Hydra
25/8 (lør) Tainted Lady, Blended Brew, Road To Jerusalem, Lucer
25/8 (lør) Death To Seattle, Wrath of Belial, Among Phantoms, Heroes 2 None, Farlige Typer I Modlys, Olm
25/8 (lør) Svartsot
25/8 (lør) Goodbye Kitty K, Before Fire
25/8 (lør) Risk It, Power Regression
29/8 (ons) Entombed A.D., Rising
30/8 (tor) Royal Hunt
30/8 (tor) GoatHawkBuffalo, Lophius, Æter Ny
31/8 (fre) Diretone, Skallbank
31/8 (fre) Primitive Man, 16, Alkymist
31/8 (fre) Red Warszawa

September 2018

1/9 (lør) Pyramaze, Defecto, Fears Unfolding
1/9 (lør) Solbrud, Mutilation Rites
1/9 (lør) Dizzy Mizz Lizzy
1/9 (lør) Asgaard Rock Festival 2018: Lucer
1/9 (lør) Skiltron, Fejd
1/9 (lør) Red Warszawa
1/9 (lør) Caro, Ferocity
1/9 (lør) Final Hour, Killing, Wayward Dawn
1/9 (lør) Shadowspawn, Caro, Ferocity
1/9 (lør) Junkyard Drive, Rolled Up Sleeves
1/9 (lør) The Interbeing, Unseen Faith
2/9 (søn) Solbrud, Mutilation Rites
2/9 (søn) Dylan Carlson
4/9 (tir) Stephen O'Malley
6/9 (tor) - 10/9 (man) Kill-Town Death Fest VI - The Resurrection: Demilich, Blood Incantation, Hooded Menace, Necrot, Pissgrave, m.fl.
7/9 (fre) Midnight Blues Ny
7/9 (fre) - 8/9 (lør) Raise Your Horns 2018: Magenta Harvest, Iron Fire, Sunless Dawn, Akoma, CONFESS, m.fl.
8/9 (lør) Defecto, Helhorse, Siamese, Aphyxion
8/9 (lør) Necrosis, Quitters, Tilvidør Ny
8/9 (lør) Bruce Dickinson
8/9 (lør) Douchebag
8/9 (lør) MØL, Nordsind
8/9 (lør) A Sun Traverse
8/9 (lør) Konvent, Ordeal, Eyes, Laser Truck
8/9 (lør) Mono Goes Metal/Understrøm PART 3: Livløs, Crocell, (0), Impalers, Ottone Pesante, m.fl.
8/9 (lør) Metalcruise på Silkeborgsøerne Afterparty: Dawn Of Demise, Xenoblight, Cock Rocket
12/9 (ons) Double Time, Polars Collide
12/9 (ons) Lower Than Atlantis Aflyst
14/9 (fre) Hell Comes Around III: Terrorpy, Crown The Beast, De Forbandede, Nord, Arsenic Addict, m.fl.
14/9 (fre) HÖVRING, Under The Bunker
14/9 (fre) Skullclub
14/9 (fre) The Interbeing, Psy:code
14/9 (fre) - 15/9 (lør) Pære Punk 40 år: NRG, No God, Heroes 2 None
14/9 (fre) Red Warszawa
14/9 (fre) Dance with Dirt Ny
14/9 (fre) Impalers, Electric Hellride, Encyrcle
14/9 (fre) Defecto, Helhorse, Siamese, Aphyxion
15/9 (lør) Skullclub, 9000 John Doe, Grumpynators
15/9 (lør) Lucer
15/9 (lør) Metal Danmark Branchedag 2018: Bersærk, Beneath The Silence, Wolves Among Us, Everything is Terrible, Kurgan, m.fl.
15/9 (lør) Burial Invocation, Taphos, Tardus Mortem, Ultra Silvam
15/9 (lør) Defecto, Electric Hellride
15/9 (lør) Lipid, Act Of Cohesion, Killing
15/9 (lør) Billy Boy In Poison, Verdande, Rise Upon
15/9 (lør) Red Warszawa, Polars Collide, Xettia
20/9 (tor) Demon Head
20/9 (tor) Deafheaven, Inter Arma
21/9 (fre) Defecto, Helhorse, Siamese, Aphyxion
21/9 (fre) Skambankt
21/9 (fre) Finntroll, Vanir, Sylvatica, Ethereal Kingdoms
21/9 (fre) Nekromantix
22/9 (lør) Wasted, Steel Inferno, Cult of the Fox
22/9 (lør) Lucer, Junkyard Drive Aflyst
22/9 (lør) Deadflesh, Eciton
22/9 (lør) Hexis, DRÅP, Cauterizer
22/9 (lør) Prevail, Xenoblight, Xettia
22/9 (lør) Blunt
25/9 (tir) Skrækfest 2018: Arsenic Addict, Terrorpy Ny
26/9 (ons) Kami, Tilvidør
27/9 (tor) Baest, I'll Be Damned
28/9 (fre) Bunkerstruck, 2nd Down
28/9 (fre) From North, Nord, Pectora, Shadowspawn
28/9 (fre) Red Warszawa
28/9 (fre) Baest, I'll Be Damned, Prevail
28/9 (fre) Blunt
29/9 (lør) Slægt
29/9 (lør) Enslaved, High On Fire
29/9 (lør) Baest, I'll Be Damned
29/9 (lør) Blunt
29/9 (lør) Pudsige Herrer
29/9 (lør) Demon Head
29/9 (lør) Deadflesh, Eciton, Obskura
29/9 (lør) Red Warszawa, Manticora, Altair
29/9 (lør) The Petulant, Shadowspawn, Nord

Oktober 2018

4/10 (tor) Slægt, Maggot Heart
4/10 (tor) The Boy That Got Away
5/10 (fre) Illdisposed, Prevail, 9000 John Doe
5/10 (fre) Baest, I'll Be Damned
5/10 (fre) Statement, Junkyard Drive, Lucer
5/10 (fre) Before Fire, Deadwood Celebration
5/10 (fre) Halestorm, Devilskin
5/10 (fre) The Boy That Got Away
5/10 (fre) Crossfaith
6/10 (lør) Far From Alaska, DOT LEGACY, Pudsige Herrer
6/10 (lør) The Boy That Got Away
6/10 (lør) Halestorm, Devilskin
6/10 (lør) Statement, Junkyard Drive, Lucer
8/10 (man) Chelsea Grin, Oceano, Kublai Khan, Enterprise Earth
9/10 (tir) Slaves
11/10 (tor) Abysmal Grief, Light Of The Morning Star
11/10 (tor) Dvne, Kaiju
12/10 (fre) The Boy That Got Away
12/10 (fre) - 14/10 (søn) Pop Punk Voltage 2018: Daycare For Jedi, Ingen Regler, Future Idiots, High School Dropouts, LIKE TORCHES
12/10 (fre) Solbrud
13/10 (lør) Bersærk, Quantum Solaris
13/10 (lør) Heilung
13/10 (lør) The Boy That Got Away
14/10 (søn) Voivod, Bio-Cancer
15/10 (man) The Melvins
16/10 (tir) Butcher Babies, Kobra And The Lotus, Skarlett Riot, IGNEA, Asphodelia, MartYriuM
17/10 (ons) Whores.
17/10 (ons) YOB, Wiegedood
18/10 (tor) Baest, I'll Be Damned
18/10 (tor) Hexis, Demersal
18/10 (tor) Godflesh, Author & Punisher
19/10 (fre) Hexis, TRWLR, Foreshadower, We Are Among Storms
19/10 (fre) Livløs, Herezy
19/10 (fre) Baest, I'll Be Damned
19/10 (fre) Illdisposed, Spitanger, 9000 John Doe
19/10 (fre) Skullclub
19/10 (fre) Bersærk, Grusom
19/10 (fre) Hammerfall, Armored Dawn
19/10 (fre) MØL
19/10 (fre) Conan
20/10 (lør) Baest, I'll Be Damned
20/10 (lør) Livløs, Junkyard Drive, Mother of All
21/10 (søn) Sinsaenum, HateSphere
22/10 (man) The Amity Affliction, The Plot in You, Endless Heights, Dream State
24/10 (ons) Within Temptation
25/10 (tor) Marky Ramone
25/10 (tor) Baest, I'll Be Damned
26/10 (fre) Red Warszawa, Xettia
26/10 (fre) Illdisposed, Spitanger, 9000 John Doe
26/10 (fre) - 28/10 (søn) Copenhell Metal Cruise 2018: TBA
26/10 (fre) Baest, I'll Be Damned
27/10 (lør) Deadflesh
27/10 (lør) Red Warszawa
27/10 (lør) Daze of June, Odd Palace
27/10 (lør) Morast, Vidargängr
27/10 (lør) John Garcia Aflyst
27/10 (lør) Baest, I'll Be Damned
29/10 (man) Caligula's Horse
30/10 (tir) Kadavar, Monolord
30/10 (tir) Ihsahn, Ne Obliviscaris, Astrosaur

November 2018

1/11 (tor) Godsmack, Like a Storm
1/11 (tor) - 3/11 (lør) Aalborg Metal Festival 2018: Decapitated, Elder, Ross The Boss, BLOOD EAGLE, Gaahls Wyrd, m.fl.
2/11 (fre) Watain, Rotting Christ, Profanatica
3/11 (lør) Cabal, Unseen Faith
3/11 (lør) Nightwish, Beast in Black
5/11 (man) Greta Van Fleet
9/11 (fre) Hadron, el Camino, Steel Inferno Ny
10/11 (lør) Bersærk, Denial Of God
10/11 (lør) Livløs, Billy Boy In Poison
10/11 (lør) Graveyard
12/11 (man) Kataklysm, Hypocrisy, The Spirit
12/11 (man) Ghost Bath, MØL
13/11 (tir) Black Stone Cherry, Monster Truck
13/11 (tir) Nothing
14/11 (ons) Skeletonwitch, Mantar, Evil Invaders, Deathrite
15/11 (tor) TesseracT, Between The Buried And Me, Plini
16/11 (fre) Childrenn, Grusom
17/11 (lør) Night of the Black Attack 3.0: (0), Sunken, Afsky, Horned Almighty
18/11 (søn) Uriah Heep, The Zombies
20/11 (tir) Uriah Heep, The Zombies
20/11 (tir) Betraying The Martyrs
21/11 (ons) Aborted, Cryptopsy, Benighted, Cytotoxin
22/11 (tor) Zeal & Ardor
23/11 (fre) Red Warszawa
24/11 (lør) Illdisposed, Spitanger, 9000 John Doe
24/11 (lør) Rising
24/11 (lør) Red Warszawa
24/11 (lør) Artillery, Xenoblight, Under the Blood Oak
25/11 (søn) Uncle Acid & The Deadbeats
27/11 (tir) Shinedown, Starset, Press To Meco
28/11 (ons) Naglfar, Schammasch, Anomalie
29/11 (tor) Revocation, Archspire, Soreption, Rivers Of Nihil
30/11 (fre) Deadflesh
30/11 (fre) The Interbeing, Shadowspawn
30/11 (fre) Daze of June

December 2018

1/12 (lør) Crocell
1/12 (lør) Sólstafir
1/12 (lør) Smertegrænsens Toldere
1/12 (lør) Clutch, The Inspector Cluzo, The Picturebooks
3/12 (man) Slayer, Lamb Of God, Anthrax, Obituary
7/12 (fre) Myrkur, Jo Quail
7/12 (fre) Red Warszawa
8/12 (lør) Daze of June
8/12 (lør) Red Warszawa
8/12 (lør) Myrkur, Jo Quail
12/12 (ons) A Perfect Circle
15/12 (lør) Danko Jones
16/12 (søn) Enter Shikari

Januar 2019

5/1 (lør) Pudsige Herrer
12/1 (lør) Pudsige Herrer
14/1 (man) Amorphis, Soilwork, Jinjer, Nailed To Obscurity
25/1 (fre) Behemoth, At The Gates, Wolves In The Throne Room

Februar 2019

1/2 (fre) Daze of June
4/2 (man) Radkey
21/2 (tor) Steven Wilson

Marts 2019

1/3 (fre) Jethro Tull
7/3 (tor) Spidergawd

April 2019

1/4 (man) Manowar

August 2019

1/8 (tor) - 3/8 (lør) Wacken Open Air 2019: Sabaton, Parkway Drive, Demons & Wizards, Powerwolf, Airbourne, m.fl.