DETEKTOREN

Koncertkalender

Har du kendskab til en metalkoncert som ikke står på listen, så klik på knappen nedenfor for at tilføje den!

Tip os om en ny koncert

September 2017

23/9 (lør) Maiden Aalborg
23/9 (lør) Svartsot, Cruelty's Heart
23/9 (lør) Tainted Lady, Mak'Vaerk
26/9 (tir) All Them Witches
28/9 (tor) Belphegor, Enthroned, Svart Crown
29/9 (fre) Doublestone, Silhouette, Drone Of The Dragonfly
29/9 (fre) Paradise Lost, Pallbearer, Sinistro
29/9 (fre) Doublestone, Silhouette, Drone Of The Dragonfly
29/9 (fre) Junkyard Drive, Tainted Lady, Lucer
30/9 (lør) Dawn Of Demise, Prevail
30/9 (lør) Maiden Aalborg, Livløs, Fordærv
30/9 (lør) Junkyard Drive, Jack in the middle, Tainted Lady
30/9 (lør) Red Warszawa
30/9 (lør) Jupiterian, Hexer, Konvent

Oktober 2017

2/10 (man) Stoned Jesus, Beastmaker
4/10 (ons) Solbrud, ORM
6/10 (fre) Caustic, Konvent, Dead Witch
6/10 (fre) Impalers, Adversor, Deadflesh, Arsenic Addict
6/10 (fre) The Peacocks
6/10 (fre) - 7/10 (lør) Metalloppen - Death Metal Edition: Fleshgod Apocalypse, Blood Red Throne, Wrath of Belial, Hate, Man Must Die, m.fl.
6/10 (fre) - 7/10 (lør) The Grindcore Family weekend 2017: Attack Of Rage, Alea Iacta Est, Ape Unit, Bricanyl Turbuhaler, Brutal Sphincter, m.fl.
6/10 (fre) Kellermensch
6/10 (fre) Defecto
7/10 (lør) Paradise Lost, Pallbearer, Sinistro
7/10 (lør) Skullclub, UK77
7/10 (lør) Dawn Of Demise, Prevail
7/10 (lør) Kellermensch
7/10 (lør) Impalers, Pectora, Konvent
8/10 (søn) All Time Low
9/10 (man) Church of Misery, Dirt Forge
11/10 (ons) W.A.S.P.
12/10 (tor) Y&T
13/10 (fre) Red Warszawa, Artillery, Svartsot
13/10 (fre) Defecto, Unseen Faith
13/10 (fre) Baest
13/10 (fre) Kellermensch
14/10 (lør) Kellermensch
14/10 (lør) Siamese, The Royal, Odd Palace
14/10 (lør) Maiden Aalborg
15/10 (søn) Dying Fetus, Disentomb, Beyond Creation, Psycroptic
15/10 (søn) Airbourne
16/10 (man) Ufomammut
16/10 (man) Conan, Monolord
16/10 (man) Ufomammut, Usnea, Late Night Venture
17/10 (tir) The Melvins, Redd Kross
17/10 (tir) Satyricon
17/10 (tir) Lo!, Alkymist
19/10 (tor) Orden Ogan, Rhapsody of Fire
19/10 (tor) Satyricon
20/10 (fre) Defecto
20/10 (fre) Thy Art Is Murder, After The Burial, Justice For The Damned, Oceano
20/10 (fre) Nick Cave & The Bad Seeds
20/10 (fre) Kellermensch
21/10 (lør) Neck Deep, It Is, Real Friends, Blood Youth Ny
21/10 (lør) Kellermensch
21/10 (lør) Neck Deep
22/10 (søn) Papa Roach
22/10 (søn) Openhell
24/10 (tir) Radio Moscow, Kaleidobolt
26/10 (tor) Nomadic Rituals, Bethmoora, Drukner
26/10 (tor) Bethmoora
26/10 (tor) Gehennah, Violentor, Baphomet's Blood
27/10 (fre) Pretty Maids
27/10 (fre) Ghost Iris
27/10 (fre) - 29/10 (søn) Copenhell Metal Cruise 2.0: Entombed A.D., Baest, Bersærk, Mustasch
28/10 (lør) Grusom, Sea
28/10 (lør) Leprous , Agent Fresco, Alithia, Astrosaur
28/10 (lør) Blended Brew
28/10 (lør) Ghost Iris, Cold Black
29/10 (søn) Rise Against, Sleeping With Sirens
29/10 (søn) Cities of Mars, Dirt Forge
30/10 (man) H.E.A.T

November 2017

2/11 (tor) Anathema
3/11 (fre) Artillery, Iotunn
3/11 (fre) De Forbandede, Grusom, Silhuette
3/11 (fre) Solbrud, ORM
4/11 (lør) Deadflesh, Livløs
4/11 (lør) The Interbeing
4/11 (lør) Pataus, Royal Deceit
4/11 (lør) Artillery, Iotunn
4/11 (lør) Mr. Big, The Answer, Faster Pussycat
4/11 (lør) Maiden Aalborg
5/11 (søn) Dragonforce
6/11 (man) Blood Incantation, Anatomia, Spectral Voice
6/11 (man) Black Rebel Motorcycle Club
7/11 (tir) Black Rebel Motorcycle Club
8/11 (ons) Black Rebel Motorcycle Club
9/11 (tor) Kadavar, Death Alley
9/11 (tor) - 11/11 (lør) Aalborg Metal Festival 2017: Morbid Angel, My Dying Bride, Destruction, Pyrexia, Deranged, m.fl.
10/11 (fre) Artillery, Iotunn
10/11 (fre) Katatonia
11/11 (lør) Solbrud, ORM
11/11 (lør) Grumpynators
11/11 (lør) Billy Boy In Poison
13/11 (man) Deep Purple
13/11 (man) The Raven Age
14/11 (tir) Queens Of The Stone Age
15/11 (ons) Stone Sour, The Pretty Reckless
15/11 (ons) Marilyn Manson
17/11 (fre) Solbrud, ORM
18/11 (lør) Artillery, Iotunn
18/11 (lør) Night of the Black Attack 2.0: Solbrud, Slægt, Satanic Assault Division, ORM
18/11 (lør) Defecto, Wasted
18/11 (lør) Bersærk, The Silent Low, NP At The Banishing Point
20/11 (man) Five Finger Death Punch, In Flames, Of Mice And Men
22/11 (ons) Mastodon, Red Fang, Russian Circles
22/11 (ons) Nothing More
23/11 (tor) Leprous , Agent Fresco
23/11 (tor) Deadflesh, Shadowspawn, The Petulant
24/11 (fre) Night Fever
24/11 (fre) Artillery, Iotunn
24/11 (fre) Solbrud, ORM
25/11 (lør) Artillery, Iotunn
25/11 (lør) The Good, The Bad And The Zugly, Night Fever
25/11 (lør) Cyborg
25/11 (lør) Red Warszawa, Psycho Brahe
26/11 (søn) Wolves In The Throne Room
27/11 (man) Dirkschneider
28/11 (tir) Dirkschneider
29/11 (ons) Scorpions, Pretty Maids
29/11 (ons) Dirkschneider

December 2017

1/12 (fre) Artillery, Impalers
1/12 (fre) Bersærk, Mono Type
2/12 (lør) Stillborn
3/12 (søn) Northlane, Erra, Invent Animate, Ocean Grove
5/12 (tir) CKY
6/12 (ons) Enter Shikari, Lower Than Atlantis, Astroid Boys
7/12 (tor) Pretty Maids
7/12 (tor) Eluveitie
8/12 (fre) Skullclub
8/12 (fre) Red Warszawa
8/12 (fre) Eluveitie
9/12 (lør) Slægt
13/12 (ons) Enisum, Nibiru
15/12 (fre) D-A-D, Pretty Maids
16/12 (lør) Deadflesh
18/12 (man) Sólstafir, Myrkur

Januar 2018

6/1 (lør) Archives of Alaska, Wölfblood, Heathe, HIRAKI
20/1 (lør) The New Shit: Archives of Alaska, Wölfblood, Heathe, HIRAKI
27/1 (lør) Ghost Iris

Februar 2018

4/2 (søn) Motionless In White, Cane Hill, Ice Nine Kills
10/2 (lør) Cannibal Corpse, The Black Dahlia Murder, No Return
11/2 (søn) Accept
15/2 (tor) Cannibal Corpse, The Black Dahlia Murder, No Return
22/2 (tor) Hollywood Undead

Marts 2018

3/3 (lør) Cradle of Filth, Moonspell
12/3 (man) Heaven Shall Burn, August Burns Red, Whitechapel, In Hearts Wake
18/3 (søn) Apocalyptica
27/3 (tir) Metallica, Kvelertak

April 2018

13/4 (fre) - 15/4 (søn) A Colossal Weekend: Godspeed You!, Black Emperor Ny

Maj 2018

11/5 (fre) - 12/5 (lør) Nordic Noise : Blitzkrieg, Vampire

Juni 2018

7/6 (tor) - 9/6 (lør) Northside 2018: Queens Of The Stone Age